ESENLER ÇORBA ÇEŞMESİ

Esenler’in Çeşmelerinden Çorba Akıyor

     Esenler Metro İstasyonu, Kazım Karabekir Mahallesi otoban kenarı, Birlik Mahallesi Uludağ Caddesi ve Turgut Reis Mahallesi Cengiz Topel Caddesi Turgut Reis Taksi Durağı yanında bulunan ve sabah erken saatlerde işe giden vatandaşların düşünülerek hayata geçirilen Esenler Çorba Çeşmeleri, her gün yüzlerce kişiye hizmet vermektedir. Çeşmelerin 3 musluğundan her sabah saat 06.00’dan itibaren o güne özel çorba ikram edilmektedir. Sabah erken saatlerde işe gitmek için yola koyulan vatandaşlar, Çorba Çeşmelerine uğrayıp sıcak çorbalarını yudumlayarak iş yerlerine keyifle gitmektedir.

Çorba Çeşmeleri projesi ile ilçemiz sınırlarında; halkın yoğun olarak bulunduğu yerlere “Çorba Çeşmeleri” konulması amaçlanmaktadır. Bunlardan ilki Esenler metro çıkışına konulmuş ve 4 Mayıs 2011 tarihinden itibaren günlük 1000 Esenler halkının istifadesine sunulmuştur. Esenlerde oturup da kahvaltısını yapmadan her sabah işine giden ve çorba içmek isteyen herkes, Esenler Belediyesi Çorba Çeşmelerinin yolunu tutmaktadır. Uygulamaya koyduğumuz bu proje ile atalarımızdan gelen imaret geleneğini yaşattığımıza inanıyoruz. Kent estetiğine uygun, kendi içinden mekanizmalı, Osmanlı mimari tarzına uygun yapılan çorba çeşmelerinden, dileyen herkes ücretsiz olarak faydalanmaktadır ve atalarımızdan gelen imaret olgusunu yaşatmak bizim için mutluluk vericidir.

Proje ile Esenler halkının, hafta içi her sabah çorba çeşmelerinden aldıkları bir bardak çorba ile açlıklarını giderebilmeleri amaçlanmaktadır. Hafta içerisinde hizmet veren Çorba Çeşmesinden mercimek, tarhana, yayla ve domates çorbaları olmak üzere 4 çeşit çorba akmaktadır. Her gün çorbanın bitmesi ile birlikte temizliği yapılan çeşmenin hijyeni için gerekli özen gösterilmektedir.