ESKAT

Esenler Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi, Başkanlığımız bünyesinde oluşturulan ve içerisinde; psikolojik danışman, inşaat mühendisi, teknik elemanlar, hemşire, memurlar, işçiler ve hizmet alımı yoluyla çalıştırılan personelin bulunduğu 70 kişiden oluşturulmuştur. Ekip personeli Başkanlığımıza bağlı Müdürlüklerde görev yapmakta olup, görev olduğunda gerekli olan görevleri yerine getirmektedir.

Ekip personelimizin çoğunluğu “Temel Arama Kurtarma, İlk Yardım, Yangın, KBRN ” eğitimlerini tamamlayarak sertifika almaya hak kazanmıştır.

ESKAT Ekibimiz, Van depreminde görev alarak afetzedelere yardımcı olmuş, ayrıca yaptığı tatbikat ve eğitimlerle her geçen gün kendisini daha da güçlendirmektedir.

YEREL AFET GÖNÜLLÜSÜ-YAG

Olası afete hazırlıksız yakalanmamak, bilinçli hareket etmek, gerektiğinde ESKAT ekibimizle arama kurtarma faaliyetlerinde bulunmak üzere “Yerel Afet Gönüllüleri” oluşturmak amaçlanmaktadır.

Bu çerçevede; "SEN DE AFET GÖNÜLLÜSÜ OL" sloganı ile Esenler Belediye Başkanlığımızın sitesinden vatandaşlarımız form doldurarak afet gönüllüsü olup, ESKAT ekibi ile müşterek çalışma yaparak eğitim ve tatbikatlarda görev alabilirler.

Afet Gönüllüsü Formu dolduran vatandaşlarımıza, gerekli olan eğitim verilerek, İlçemize bağlı her cadde ve sokakta en az on afet gönüllüsünün yetiştirilmesi hedeflenmektedir.
Afet Gönüllüsü Formu için tıklayınız...